NK Gospić 91 utemeljen je 20. travnja 1922. godine pod nazivom Hrvatski športski klub “Gradjanski”. Klub je kroz povijest nosio nekoliko imena: od utemeljenja do 1931. godine nosio je ime Gradjanski. 1931. godine naziv se mijenja u HŠK Građanski koji ostaje do 1944. godine. 1945. godine osnovano je Sportsko društvo “Sloboda” koje 24. studenog 1948. godine mijenja naziv u SD Radnik koje je zadržano do 1957. godine. 16. veljače 1958. godine osnovan je GOŠK (Gospićki omladinski športski klub) i taj naziv je zadržan do kraja 1963. godine kada klub mijenja ime u NK Lika koje ostaje do 1969. godine kada klub dobiva ime NK Gospić. Ime je zadržano do 1991. godine i tada je osnovan HNK Gospić koji je djelovao do 2007. godine. 15. listopada 2007. godine osnovan je NK GOSPIĆ 1991.
Iako je utemeljen 1922. godine, HŠK Gradjanski službeno je počeo djelovati 17. travnja 1923. godine. Tog datuma kraljevski banski savjetnik Pokrajinske uprave Odjeljenja za unutrašnje poslove službeno je odobrio rad HŠK Gradjanskog i još jednog gospićkog kluba – Hajduk. Klubu nije bilo dopušteno igrati službene nogometne utakmice sve dok privremena uprava ne zaprimi službeno odobrenje Pokrajinske uprave za Hrvatsku i Slavoniju. Mjesec dana nakon osnivačke skupštine Gradjanskog, dva gospićka kluba, pred službenim odobrenjem, odigrala su prvi gradski derbi u kojem je Hajduk pobijedio s 1:0.
Među najsvečanijim trenutcima u gospićkoj nogometnoj prošlosti zasigurno je gostovanje splitskog Hajduka u Gospiću na Uskrs 1935. godine
“1934. godine, Građanski osvaja ličko prvenstvo iako tada gospićki klubovi nisu igrali utakmice za ulazak u viši rang.”
Nakon Velebitskog ustanka, 1932. godine, ličko područje živi pod represijom određenih kotarskih načelnika i policije.
Strah je u tim uvjetima kulminirao u Senju nakon 9. svibnja 1937. godine kada su mlade ljude s područja Gospića ubili žandari iz Senja.
Sportski događaj, prijateljska utakmica između Građanskog i Nehaja iz Senja, zbog vrlo napetog, gotovo užarenog raspoloženja, morao je biti prekinut 15 minuta prije završetka. Igrači obaju klubova otišli su s igrališta na senjsku rivu te su bili svjedoci strašnog zločina na gospićkim hrvatskim omladincima. Od šestero ubijenih, dvoje je igrača Građanskog.
Gospićki klub Građanski,koji je bio jasno hrvatski orijentiran, bio je zgrožen ovim činom, nakon kojeg više ni gospićki nogomet nije bio isti.
1940. godine, nakon zločina u Senju, gospićki Građanski je čak bio i zabranjen.
U srpnju 1945. godine, osnovano je Sportsko društvo “Sloboda”. Ta je selekcija uspjela nastupiti u nogometnom prvenstvu Dalmacije. Za klub su igrali stariji igrački GOŠK-a i Građanskog gdje posebno treba istaknuti ime Josipa Jože Kursa, nogometaša i (kasnije) trenera niza selekcija nogometnog kluba Gospić 91.
24. studenog 1948. godine, “Sloboda” mijenja ime u SD Radnik. Dvije godine poslije, 1950. godine, započelo je prvo službeno prvenstvo Karlovačkog podsaveza koji je obuhvaćao kotareve Karlovac i Gospić.
“U sljedećih 40 godina gospićki će klub često sudjelovati na prvenstvima u Zagrebačkom, Karlovačkom i Dalmatinskom nogometnom podsavezu.”
Godine 1955., u NK Radniku je registrirano 65 igrača a klub uspješno vodi Živko Kronja. Klub je te godine odigrao 46 utakmica i postizao zapažene rezultate u Nogometnom prvenstvu Like, odnosno u južnoj grupi Podsavezne lige Karlovac a rezultat svega je, 1957. godine, ulazak u Međupodsaveznu ligu u kojoj su bili najbolji klubovi iz Sisačkog, Karlovačkog i Bjelovarskog podsaveza. Riječ je o uspjehu jedne izvrsne generacije koja je 3 puta osvajala 1. mjesto u prvenstvima podsaveza.
U razdoblju od 1958. – 1962. godine, gospićki klub ponovno se nazivao GOŠK. Ovaj naziv je postojao prije Drugog svjetskog rata pa je ponovno djelovanje kluba pod novim starim imenom prihvaćeno s velikim oduševljenjem. Mlada gospićka nogometna momčad uspješno je u sezoni 1959./60. osvojila novo prvenstvo Like.
Krajem 1963. godine klub mijenja ime u Lika (Gospić) i pod tim nazivom će djelovati do 1969. godine, kada konačno dobiva ime koje mu i pripada, a to je NK Gospić.
Početkom 1970-ih godina, pod vodstvom Jože Kursa, NK Gospić postaje uspješan klub iskusnih igrača, ali i novih mladih talenata poput Kazimira Rajkovića, Josipa Šupera, Petra Frkovića, braće Pađen, Milana Devčića Brice i drugih koji su dolazili iz Velebita i okolnih malih klubova. Postao je pravi gradski klub s vrlo dobro ograniziranom školom nogometa, dobrom podrškom navijača, kvalitetnim trenerima i mladim novim igračima.
Rezultat toga su: 4 osvojena prvenstava u Prvenstvu nogometnog centra Gospić – “lička”, osvojeno prvenstvo IV. nogometne zone Sisak – Karlovac – Gospić u sezoni 1979./80. te osvojeno prvenstvo u IV. regionalnoj ligi – skupina B 1986./87. godine.
Najvažniji događaj u tadašnjem ličkom nogometu nije bio vezan isključivo za prvenstvena natjecanja, nego za ugošćavanje Ličanima omiljenog hrvatskog kluba, zagrebačkog Dinama. Prijateljska utakmica protiv NK Gospić-a odigrana je u sklopu priprema Dinama u Lici. Rezultat na stadionu Trupinovac bio je 6:1. za Zagrebačke plave. Na utakmici je bilo više od 4500 gledatelja, što je najveći broj gledatelja na tom stadionu u povijesti igranja nogometa u Gospiću.
“U sezoni 1987/1988, prvi put u ličkoj nogometnoj povijesti, NK Gospić ostvario pravo nastupa u Zagrebačkoj regionalnoj ligi.”
Početkom ratne 1991. godine, gospićki nogometaši, unatoč lošem financijskom stanju i činjenici da je dio igrača napustio klub, i dalje odlaze na gostovanja i postižu odlične rezultate. Klub vode Milan Devčić i Stipe Grivičić, a prvu momčad trenira Toni Valentić, najuspješniji gospićki trener koji će sljedećih 10 godina sa seniorima ostvarivati povijesne rezultate za klub.
Sezona 1993./1994. bila je poprilično uspješna za HNK Gospić koji je pobjedom protiv HNK Pag ostvario prvi veliki uspjeh u neovisnoj hrvatskoj – pobjednici Županijskog kupa. Daljni raspored u Kupu donio je utakmice protiv Pomorca iz Kostrene i Lučkog radnika iz Rijeke ali je NK Gospić bio uspješniji i time osigurao najveći uspjeh kluba, igranje u šesnaestini finala Hrvatskog nogometnog kupa.
Ždrijeb je donio najtežeg mogućeg protivnika – HNK Hajduk iz Splita.
Pred više od 3000 gledatelja na Balinovcu državni prvak je uvjerljivo pobijedio 5:1 dok je na uzvratu na Poljudu rezultat bio 5:0 za HNK Hajduk.
Jedini pogodak za domaćine postigao je jedan od najpoznatijih gospićkih igrača Marko Tomac a pored njega nastupili su još i: Rosandić, Šega, Pušić, Tonković, Šimunić, Marković, Milković, Smolčić, Agić, Nikšić, Šuper, Strilić, Grgurić, Asić i Borčić.
Za gospićku momčad te je sezone nastupao i proslavljeni hrvatski reprezentativac Jasmin Agić.
Jedan od najvećih uspjeha u povijesti kluba nagradio je i Županijski nogometni savez. Priznanje za promicanje sporta dobilo ju trener Ante Valentić te veliki igrač i strijelac Marko Tomac, kao najuspješniji nogometaš.
U razdoblju od 1994. do 1998. godine, HNK Gospić je bio stalni sudionik Druge hrvatske nogometne lige – zapad gdje je najveći uspjeh ostvaren u sezoni 1997./1998. u kojoj je HNK Gospić završio na petom mjestu. Budući da je 1999. godine provedena reorganizacija formata natjecanja, HNK Gospić je postao sudionik Treće Hrvatske nogometne lige – zapad gdje se zadržao do 2003. godine.
Godina 1996. zapamćena je po jednom od najvećih uspjeha u povijesti gospićkog nogometa.
Za taj uspjeh zaslužni su kadeti HNK Gospić-a, koji su na međunarodnom turniru u Genovi osvojili drugo mjesto.
Jedinstvenu priliku, koju je klubu omogućio tadašnji Hrvatski crveni križ, mladi gospićki nogometaši iskoristili su na najbolji mogući način te su oduševili jednostavnošću, borbenim duhom i zajedništvom za sve prisutne na turniru.
Sljedeće sezone, mlađi kadeti su išli na turnir u Katovice u Poljskoj gdje su izgubili tek u finalu.
2003. godine, ponovnom reorganizacijom natjecanja, dogodio se najgori scenarij za HNK Gospić. Umjesto igranja u zasluženoj Trećoj ligi ili novoosnovanoj Četvrtoj, klub natjecanje nastavlja u Županijskoj nogometnoj ligi. U 6 sezona, od 2003. do 2009. godine, HNK Gospić je 4 puta bio prvak Županijske lige i igrao dva finala kupa protiv iskusnog trećeligaša, NK Nehaj iz Senja. Loše financijsko stanje kluba odrazilo se i na mlađe kategorije s kojima se, na neko vrijeme prestalo raditi.
Na skupštini održanoj 15. listopada 2007. godine osnovan je novi klub: Nogometni klub Gospić 1991. U sezoni 2009./2010. NK Gospić 91 konačno sudjeluje u Četvrtoj nogometnoj ligi – zapad gdje pod trenerskom palicom Zdeslava Bačića i domaćih igrača poput Ivana Grivičića koji je već igrao za Hajduk te Karla Tomljenovića koji je igrao za Dinamo ostvaruje zapaženije rezultate.
Novo crno razdoblje za NK Gospić 91. Od sezone 2011./2012. do 2019./2020. godine, NK Gospić 91 ponovno ne nastupa u višem rangu već se natječe u Županijskoj nogometnoj ligi. Unatoč odličnim rezultatima i četiri naslova prvaka Županijske nogometne lige, financijska situacija ne omogućava nogometnom klubu prelazak u viši rang sve do sezone 2019./2020. od kada je ponovno stalni član 4. Nogometne lige Nogometnog središta Rijeka.
Jesenski dio sezone 2021./2022., NK Gospić nije započeo nimalo dobro. Sa pobjedom protiv županijskih rivala NK Otočac i neriješenim rezultatom protiv NK Rovinj-a, NK Gospić 91 se nalazio na pretposljednjem mjestu.
Proljetni dio prvenstva, sa Karlom Tomljenovićem kao trenerom, bio je kao iz snova. Kako su utakmice dolazile, Gospićani su samo ostvarivali pobjede. NK Gospić 91 ne zna za poraz 14 kola što se najbolje vidjelo na prvenstvenoj tablici.
NK Gospić 91 je od pretposljednjeg mjesta prvenstvo završio na trećem mjestu.
Rezultat iz sezone 2021./2022. je trenutno najbolji plasman momčadi NK Gospić 91 u 4. ligi Nogometnog središta Rijeka.
NK Gospić 1991
Budačka ulica 24/B
53000 Gospić
OIB: 73324513739
IBAN: HR8123900011100351378
Telefon: +385 915514128
e-mail: nkgospic1991@gmail.com